korona
    Pedijatrija
    • 14 10 2021

Ambasada SAD-a uručila PT-PCR aparat koji je donacija Evropske komande vojske SAD

Ambasada SAD u BiH uručila je 13.10.2021.JZU Bolnica Gradiška apart za brzu molekularnu dijagnostiku PT-PCR koji je donacija Evropske komande vojske SAD.

Uz aparat uručeno je 2400 testova za brzu detekciju antigena nukleoproteina SARS COV-2 te pratećeg potrošnog materijala.

Aparat će značajno povećati i pobljšati dijagnostičke kapacitete Službe za laboratorijsku dijagnostiku JZU Bolnica Gradiška ne samo u dijagnostikovanju sars cov-2 virusa već i drugih oboljenja.

Direktor Bolnice Gradiška prim.dr Rajko Dodik zahvalio je Ambasadi SAD na donaciji, navodeći da je od početka pandemije u ovoj bolnici liječeno oko 2.800 pacijenata zaraženih virusom korona.

Za dobru dijagnostiku nam je potrebno da imamo i PCR aprat, koji do sada nismo imali. Slali smo uzorke u Banja Luku i to nam je usporavalo dijagnostiku i stvaralo dodatne finansijske troškove“ napominje prim.dr Dodik.

Primopredaji je prisustvovao šef kancelarije Evropske komande vojske SAD major Grozdanic, šef kancelarije Ambasade  SAD u Banja Luci Briana Pauers, pomoćnik ministra zdravlja i socijalne zaštite RS Milan Latinović, zamjenica gradonačelnika Gradiške Dragana Ilić, direktor JZU Bolnica Gradiška prim.dr Rajko Dodik načelnici službi i odjeljenja i glavni tehničari ove ustanove.